Slovo ředitele školy

Vzdělávání musí probíhat v příjemném prostředí, kde vládne důvěra a čestné jednání bez ohledu na to, zda jste student nebo učitel.

Ve výuce proto podporujeme studenty v touze poznávat a ve zvědavosti, protože bez ní se nedá překročit žádný horizont poznání.

Přál bych si, aby mohl být v budoucnu ve škole školní řád, který bude mít pouhých deset slov: „Chovejte se k sobě jako dámy. Buďte ohleduplní jako džentlmeni.“

Výuka znalostí a dovedností je podle mě možná jen tehdy, pokud u studentů rozvíjíme schopnost vidět krásu, projevujeme soucit a aktivně pomáháme lidem, kteří to potřebují. Právě proto se v projektové výuce zaměřujeme na řešení problémů ve společnosti a důležitou roli v kurikulu představuje výtvarné umění a hudba.

Vím, že slovo „humanitní“ se dá filosoficky vyložit různě, pro mne znamená, že student má odvážné srdce a pokornou mysl. Jen tak lze poznávání dát nezbytný lidský přesah, aniž bychom byli ovlivněni stereotypy a předsudky. To ostatně učím i své vlastní děti.

Mgr. Rostislav Konopa

Našim studentům přinášíme to nejlepší ze světa.

Inpsirujeme se metodami internátních škol z USA a Kanady a světovými vzdělávacími systémy. Co si pod tím představit?

Projektová výuka

Pozoruj, vznášej hypotézy, argumentuj, vysvětluj, bádej, experimentuj, analyzuj, vyvozuj, publikuj, prožij, vyřeš problém… Projekty učí studenty kritickému myšlení, samostatnosti, spolupráci a zodpovědnosti. Témata projektů jsou propojena s kurikulem napříč předměty a vychází z učení v souvislostech, individuálního přístupu a přímé komunikace. S projekty cílíme na výchovu k hodnotám a postojům, závěrečnou prezentací to nekončí, nýbrž začíná.

Principy, hodnoty a postoje

Na gymnáziu prosazujeme principy a hodnoty, na jejichž základech stojí demokratická společnost. Svobodu a demokracii považujeme za křehkou a chceme ji bránit, učíme o ní v souvislostech světových válek, šoa nebo komunistické totality. Učení k zodpovědnosti, hodnotám a postojům, které stojí na argumentaci a respektu názorů, je pro nás stejně důležité jako výsledky seminárních prací. Studenti mohou samostatně spravovat facebookovou stránku školy, Instagram nebo se zapojit do studentského parlamentu, jehož činnost je naprosto nezávislá. Ve vzdělávání společně objevujeme se studenty jejich nadání, schopnosti, silné a slabé stránky. Učíme se z chyb, nejsme mentory, jsme partneři.

Pilíře našeho vzdělávání

Jsme humanitní gymnázium, velkou roli zde mají jazyky, dějepis, zeměpis, společenské vědy, udržitelný rozvoj, čerpáme z klasického vyučování i alternativních metod, především ze skandinávského a finského školského systému. Přírodní vědy a matematiku se snažíme učit na základě experimentů a bádání. Dáváme důraz na čtení, psaní a argumentaci.

Studium v zahraničí

Věříme, že každá zahraniční zkušenost je pro mladé lidi nesmírně přínosná. Proto naše studenty v zahraničním studiu plně podporujeme. Díky propojení s JK Education mají studenti PHG přístup ke zvýhodněným cenám studijních pobytů na prestižních internátních škola v USA, Kanadě a Evropě. Spolupracujeme také s dalšími agenturami, které zprostředkovávají studium na univerzitách v Americe, Británii, Skandinávii či Austrálii.

Zajímá vás víc o zahraničním studiu?

Náš tým

Mgr. Rostislav Konopa

RNDr. Hana Pokorná

zástupkyně ředitele

Šárka Ondráčková

asistentka ředitele

Mgr. Alexandra Paulů

učitelka anglického jazyka

Ing. John Roger Cofie

učitel anglického jazyka

RNDr. Tomáš Hejnal, CSc.

učitel fyziky

Mgr. Jiří A. Čepelák

učitel dějepisu a latinského jazyka

Mgr. Lukáš Botek

učitel tělesné výchovy

Mgr. Petr Vnouček

učitel tělesné výchovy

Mgr. Markéta Píchová

učitelka výtvarné výchovy

Bc. Petra Sobotková

učitelka chemie a biologie

Mgr. Olga Šramelová

učitelka českého jazyka a výchovná poradkyně

Mgr. Tomáš Botlík

učitel německého jazyka

Chaz Michael McCann

učitel anglického jazyka

PhDr. Eduard Entler, CSc.

základy společenských věd

Organizace školního roku

- 06

září 2019

Vodácký a turistické kurzy pro všechny třídy, primy a 1. ročník – adaptační kurz.

Maturitní zkoušky (ústní) – podzimní zkušební období

- 22

Projekt EDISON (AIESEC)

- 30

Podzimní prázdniny

- 01

Ředitelské volno

- 05

Vánoční prázdniny

leden 2019

- 25

leden 2020

Výběrový lyžařský kurz (primy až tercie)

leden 2020

Maturitní a imatrikulační ples školy

Předání vysvědčení

Ředitelské volno

Pololetní prázdniny

- 08

únor 2020

Výběrový lyžařský kurz (kvarta až oktáva)

- 23

Jarní prázdniny

březen 2020

Setkání vedení školy s rodiči

- 13

Velikonoční prázdniny

- 25

Výjezd do Skotska

Pedagogická rada pro oktávu

Předání vysvědčení studentům oktávy

Svátek práce

- 07

květen 2020

Písemná část společné části maturitní zkoušky

Den vítězství

- 17

„Svatý týden“ pro oktávu

- 22

květen 2020

Ústní zkoušky společné a profilové části maturitní zkoušky

- 29

Odborné exkurze, výlety

Předání vysvědčení

V průběhu školního roku jsou upřesňovány termíny přijímacích zkoušek, soutěží, olympiád, lyžařských a výměnných kurzů, účasti na charitativních akcích a prezentace školy na veřejnosti.

Od 1.9.2018 do 31.8.2020 je Pražské humanitní gymnázium, školská právnická osoba realizátorem projektu "Společně si rozumíme PHG" s registračním číslem CZ.07.4.68/0.0/0.0/17_045/0001296, který je spolufinancován Evropskou unií. Projekt je zaměřen na zvýšení kvality vzdělávání prostřednictvím posílení inkluze v multikulturní společnosti. Celková výše podpory činí 460 638 Kč.

-->