Učme se spolu žít v 21. století

Vytvořeno: 3. 10. 2018

(24. zasedání Valného shromáždění Sítě přidružených škol UNESCO v ČR)

Počasí, které nás 24. a 25. září 2018 v Hlinsku uvítalo, nám zástupcům 54 škol sdružených v síti škol UNESCO, nebylo přátelsky nakloněno. Co bude dál, říkáme si polozmrzlí s obavou?

Jednání, které se uskutečnilo pod patronací Ing. Bohumila Bernáška, člena Rady Pardubického kraje, zodpovědného za oblast školství, nám doslova vyrazilo dech: perfektní organizace, pohoda, ochota, přívětivost. A k tomu i snaha ukázat vše jedinečné, čím se město pyšní – ubytování v historických domech, masopustní tradice, výroba žinylkových šál, (ach!), místní pivní mok Rychtář. Prostě ukázka toho, když moc výkonná a vzdělávací spolu umí žít.

Předseda České komise pro UNESCO prof. PhDr. Stanislav Štech, CSc. ocenil činnost všech škol, které ve své každodenní činnosti naplňují cíle UNESCO – učit se, poznávat se, vědět, konat a umět žít spolu ve 21. století a vznešená slova mění v každodenní jednání. Označil přidružené školy UNESCO za výkladní skříň českého školství. Školy UNESCO dokážou propojit velká témata UNESCO se svou konkrétní činností. Tato činnost by měla být daleko více oceňována. Kromě prezentace 11 škol se účastníci setkání seznámili s aktuálními trendy v problematice asimilace a revitalizace menšinových jazyků, s řešením konfliktů mezi velkými skupinami lidí a způsoby jejich řešení, s tradicemi masopustních masek. I naše škola, Pražské humanitní gymnázium š. p. o., se měla čím pochlubit. Prezentovala se vítězstvím družstva 3. ročníku v soutěži Pedagogické fakulty UK Praha „Republika v otázkách“, účastí studentů na charitativních akcích jako je Český den proti rakovině či Srdíčkové dny, projektovými týdny na téma migrace či finanční gramotnost a zeměpisnými exkurzemi.

A co dál?

Schválený plán činnosti na příští rok stanovil témata týdne škol UNESCO. Jsou jimi ochrana jazyků původních obyvatel, umírněnost a periodická soustava prvků.

RNDr. Hana Pokorná
místopředsedkyně Koordinačního výboru Přidružených škol UNESCO

Mohlo by vás dále zajímat

Zahájení školního roku 2018/2019